04Mar/19
zasada działania rekuperatora

Zasada działania rekuperatora

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz poszczególnych systemów grzewczych, a także systematyczne dążenie inwestorów i użytkowników budynków mieszkalnych do ograniczenia wydatków ponoszonych na codzienna eksploatacje powodują wzrost zainteresowania nowymi technologiami. Wśród najbardziej popularnych technologii umożliwiających ograniczenie strat cieplnych, a co za tym idzie oszczędności na opłatach eksploatacyjnych instalacji grzewczych są rekuperatory.

Czym jest rekuperator?

Czym jednak jest owy rekuperator? Inaczej określa się go jako wymiennik ciepła i stanowi element instalacji wentylacyjnej opartej o zasadę mechanicznego działania.

Zasada działania rekuperatora

Zasada działanie rekuperatora jest stosunkowo prosta i sprowadza się do nieskomplikowanego działania wpompowywania i wypompowywania powietrza. Istotne są tu jednak pewne szczegóły. Otóż strumień powietrza z wewnątrz budynku, uznanego za zużyte, ale jednocześnie już ogrzanego zostaje wypompowany na zewnątrz. Sprowadza się to do oczywistej straty energii wydatkowanej już na ogrzanie owej porcji powietrza wydalonego. Aby ograniczyć takie straty ciepło z powietrza wypompowywanego, w rekuperatorze, a dokładniej w wymienniku ciepła znajdującym się w środku rekuperatora, zostaje przekazane drugiemu strumieniowi powietrz. Ten drugi strumień pochodzi z zewnątrz budynku, jest świeży ale jednocześnie zimny. Dzięki procesowi ogrzania go, do pomieszczeń napływa świeże powietrze, już wstępnie ogrzane przy wykorzystaniu energii wcześniej wydatkowanej.

zasada działania rekuperatora

zasada działania rekuperatora

Zasada działania rekuperatora jest, więc jedynie działaniem mającym na celu odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego i wcześniej nagrzanego w budynku. Zasadniczo rekuperator składa się z wymiennika ciepła, najczęściej o konstrukcji przeciwprądowej, uważanej za najwydajniejszą, dwóch wentylatorów, automatyki sterującej, filtrów oraz fakultatywnie podzespołów. Ważny w całym systemie działania rekuperatora jest moment oddawania ciepła z powietrza zużytego do powietrza świeżego. Zachodzi on dzięki zastosowaniu cienkiej płytki, z tworzywa sztucznego oddzielającej szczelnie dwa strumienie: powietrze wpompowywane i wypompowywane. Szczelność uniemożliwiająca mieszanie się powietrza, musi jednak pozawalać na przenikanie ciepła.

To jak działa rekuperator jest jednak w dużym stopniu uzależnione od poprawności montażu rekuperatora oraz jego podpięcia do sieci.

03Sty/19
rozwiązania smart home

Rozwiązania smart home Rzeszów

Rozwiązania smart home podbijają serca coraz większej liczby inwestorów na całym świecie. Także w Polsce coraz częściej pojawiają się budynki, w których zdecydowano się wykorzystać rozwiązania smart home. Nie jest to już więc rozwiązanie egzotyczne i niejako zarezerwowane dla krajów wysoko rozwiniętych.

Elementy smart home

Zestaw smart home może wiązać się z wykorzystaniem pojedynczych urządzeń, sterowanych niezależnie bądź z zamontowaniem całych kompleksowych instalacji. Rozwiązania smart home najlepiej jednak sprawdzają się w kompleksowych systemach. Wprawdzie pojedyncze urządzenie może ułatwić funkcjonowanie i korzystanie z domu, ale inteligentny dom to przede wszystkim całościowe zarządzanie. Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność i możliwe obniżenie kosztów najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie jak największej ilości instalacji pozwalających na zarządzanie systemami w domu, jak i na zewnątrz, typu systemy monitoringu czy alarmy.

rozwiązania smart home rzeszów

Co więc składa się na smart home? W przypadku, kiedy za system smart home uznamy kompleksowy system instalacji połączonych przy pomocy wi-fi w jedną sieć, to do najpopularniejszych instalacji wchodzących w jej skład można zaliczyć ogrzewanie, oświetlenie, system elektryczny oraz urządzenia alarmowe i monitoring. System smart home można uzupełnić także o instalację przeciwpożarową, systemu audio-video czy różnego typu instalacje ogrodowe.

Jakie zalety mają rozwiązania smart home?

Systemy smart home pozwalają na ewidentne polepszenie komfortu korzystania z instalacji domowych. Co więcej, systemy te mogą być dopasowywane do indywidualnych preferencji, stylu dnia i pracy użytkowników. Sztandarowym hasłem systemów smart home jest pełne zindywidualizowanie i dopasowanie do potrzeb.

Jednakże główną zaletą przemawiającą za zastosowaniem sytemu smart home są spore oszczędności finansowe. Osoba użytkująca instalacje może cieszyć się komfortem obsługi bezwysiłkowych systemów, które jednocześnie zmniejszają koszty eksploatacji i wielkość poboru energii elektrycznej.

Rozwiązania smart home a podłogówka

Rozwiązania smart home stanowią idealna alternatywę dla tradycyjnych instalacji zwykle stosowanych w budynkach mieszkalnych. Jednocześnie smart home nadaje się znakomicie do współpracy z nowymi technologiami w energooszczędnych domach pasywnych. Ogrzewanie podłogowe to system, który doskonale sprawdza się w połączeniu ze smart home. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz darmową wycenę systemu podłogówki!

07Lis/18
zestaw inteligentnego domu

Zestaw inteligentnego domu

System inteligentnego domu stanowi jedno z wielu marzeń użytkowników domów jednorodzinnych. Ogromny komfort, oszczędność czasu i kosztów ponoszonych na opłaty eksploatacyjne to jedne z niewątpliwych zalet takiego rozwiązania. Co to jednak dokładnie jest smarth home i co wchodzi w skład inteligentnego domu? Pytanie to jest istotne, a odpowiedź niekoniecznie jednoznaczna. Jako zestaw smart home możemy określić zarówno pojedyncze elementy takie jak np. inteligentne gniazdka czy kamery z czujnikami ruchu, jak i całe instalacje, np. oświetleniowa czy audio-video. Równocześnie smart home to także określenie na całościowy system zawierający wszystkie dostępne instalacje, usprawniające wszystkie lub znaczącą większość codziennych czynności domowych.

Continue reading

08Paź/18
ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne to jedne z typów ogrzewania płaszczyznowego, bardzo popularnego w ostatnich kilku latach w nowym budownictwie w Polsce. Inwestorzy coraz chętniej sięgają po nowe technologie, poszukując nowych rozwiązań dla komfortowego i taniego ogrzewania budynków. Jednym z takich właśnie nowych technik grzewczych są panele grzewcze montowane na ścianie.

Continue reading

02Sie/18
gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła

Kwestie pomp ciepła zaczynają być coraz częściej podnoszone w ogólnych dyskusjach, z uwagi na stały i dość skokowy wzrost kosztów ogrzewania dotychczasowymi, tradycyjnymi systemami grzewczymi. Również nastawienie na ekologię i ochronę środowiska nie pozostaje bez echa, a komfortowe w użyciu i bezpieczne dla środowiska, a co więcej czerpiące z odnawialnych źródeł energii pompy ciepła wydają się być rozwiązaniem idealnym.

Budowa pomp ciepła

gruntowa pompa ciepła

Pompa ciepła sama w sobie nie generuje ciepła, jest jedynie jego przekaźnikiem. Cały system zaś, w obrębie którego funkcjonuje pompa składa się z trzech podstawowych elementów: źródła dolnego, źródła górnego oraz samej pompy ciepła. Rodzaje pomp ciepła uzależnione są od wykorzystywanego przez nich dolnego źródła ciepła. Najbardziej wydajnym rodzajem jest gruntowa pompa ciepła, czerpiąca energię z ziemi.

Zasada działania gruntowej pompy ciepła

To, jak działa gruntowa pompa ciepła opiera się na stosunkowo prostych założeniach. Pompa sama w sobie nie generuje ciepła a jedynie pobiera je z otoczenia, przekształca i przekazuje do instalacji grzewczej. Montaż gruntowej pompy ciepła związany jest ze stworzeniem odpowiednich punktów poboru energii z gruntu. Jednak to odpowiednio dobrane źródło dolne, posiadające wystarczającą pojemność i temperaturę gwarantuje ilość pozyskiwanej energii moc jaką może osiągać pompa.

Instalacja gruntowej pompy ciepła

Jednym z podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę jest, obok przemyślanego doboru rodzaju instalacji i pompy ciepła, jest montaż. Poprawna instalacja gruntowej pompy ciepła będzie miała generalne znaczenie w jej długotrwałym i bezawaryjnym funkcjonowaniu, a także w późniejszych kosztach pozyskania ciepła i rozprowadzenia go w budynku.

Koszt gruntowej pompy ciepła

Cena gruntowej pompy ciepła uzależniona jest od producenta, stopnia skomplikowania instalacji i przyłączy oraz pojemności dodatkowego zasobnika ciepłej wody.

Gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie dla osób, które budując nowy dom, chcą maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje współczesna technologia, a jednocześnie tanio i ekologicznie ogrzać swoje mieszkanie.

Zobacz również: długość pętli ogrzewania podłogowego, pompy ciepła instalatorzy.

03Lip/18
pompy ciepła instalatorzy

Pompy ciepła instalatorzy

Pompa cieplna jest elementem składowym całego systemu, na który składa się jeszcze dolne źródło oraz cała instalacja grzewcza. Aby uzyskać odpowiedni efekt konieczne jest odpowiednie dobranie wszystkich możliwych części, kierując się szczegółowymi wyliczeniami, oraz prawidłowe przeprowadzenie montażu. Nawet najlepsze, najdroższe i najnowocześniejsze urządzenia nie zniwelują błędów zrobionych przy montażu pompy ciepła. Z tego też powodu warto jest zainwestować czas i pieniądze w znalezienie konkretnej firmy stanowiącej wykonawcę pompy ciepła.

Continue reading

16Kwi/18
kable grzejne

Kable grzejne

Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest wygodne w użytkowaniu i zapewnia efekt ciepłej podłogi. Jego najważniejszym elementem są kable grzejne. Kable grzewcze trzeba dobrać w zależności od rodzaju pomieszczenia i podłogi. Przewody grzejne różnią się mocą, np. dla podłóg wykończonych wykładziną dywanową stosuje się elektryczne kable grzewcze o mocy 10 – 18W/m, do podłóg wykończonych terakotą o mocy od 10 – 20 W/m.

Kable grzejne do ogrzewania podłogowego znajdują się także w matach elektrycznych do podłogówki. Jednostronnie zasilane maty grzewcze posiadają dwużyłowy kabel grzejny, dwustronnie zasilane maty grzewcze – jednożyłowy z dwoma przewodami zasilającymi.

Układanie kabli grzejnych

Kable grzejne powinny być układane przy zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy nimi (najwyżej 20 centymetrów), a także w bezpiecznej odległości od studzienki lub stałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Kabli nie można przecinać! Ich ułożenie musi być prawidłowe, bo tylko wtedy ogrzewanie może działać tak jak tego oczekujemy.

Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego muszą być położone w wylewce, umocowane taśmą montażową lub opaską zaciskową. Jeśli są układane na styropianie, pomocne są bloki styropianu z wypustkami, między które wkłada się kable i nie potrzebują dodatkowego mocowania. Na kable wylewa się masę betonową. Przewody grzejne podłącza się do instalacji za pomocą regulatora temperatury.

Położenie kabli grzejnych należy zlecić fachowcom

Rozłożenie kabli grzejnych musi być wykonane zgodnie z planem pomieszczenia. Nie kładzie się kabli pod dużymi meblami, typu szafa, ani pod stałą zabudową, typu wanna. Podłączenie instalacji i sprawdzenie jej funkcjonowania należy powierzyć fachowcowi. Na koniec pozostaje jeszcze ustawienie odpowiedniej temperatury. Jej dobór zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju pomieszczenia.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją elektrycznego ogrzewania podłogowego to zapraszamy do kontaktu! Oferujemy darmową wycenę i fachowe doradztwo! Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu, dotyczącymi tematów takich jak: ogrzewanie podłogowe na mokro i sucho czy kalkulator ogrzewania podłogowego.

13Gru/17
Ogrzewanie podłogowe na mokro i sucho

Ogrzewanie podłogowe na mokro i sucho

Continue reading