Zapewne każdy z nas zarządzając domowym budżetem stara się szukać oszczędności. Można ich nawet szukać zarządzając naszym domowym centralnym ogrzewaniem. Jeśli właśnie szukamy lub przygotowujemy się do wymiany kotła centralnego ogrzewania to warto dobrze rozejrzeć się jakie dostępne kotły są, poznać ich przeznaczenie i na jakie paliwa można do nich dostarczać. Możemy oczywiście wybrać jak najtańszy kocioł, ale warto sprawdzić i oszacować jakie będą późniejsze koszty eksploatacji takiego kotła. Najlepiej właśnie wybrać takie urządzenia, które będą w miarę tanie w późniejszej eksploatacji tak by taki zakup po paru latach mógł się na zwrócić.
Przy wyborze kotła warto też zwrócić uwagę na ekologię, tym bardziej, że obecnie co raz popularniejsze na naszym rynku stają się kotły wykorzystujące energię odnawialną (wodę, powietrze, lub grunt), która przecież jest darmowa. Mowa tutaj o pompach ciepła, które poza funkcją grzewczą mogą również podgrzewać wodę użytkową i znakomicie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Zasada działania takich pomp polega na wykorzystywaniu energii zawartej w gruncie, wodach termalnych czy też niskotemperaturowej energii słonecznej. Po jej zebraniu w pompie ciepła energia ta jest podnoszona do około 60 stopni Celsjusza i przesyłana do instalacji centralnego ogrzewania oraz służy ona do ogrzania wody użytkowej. Nie dość, że ten sposób na ogrzewanie naszych domów jest ekologiczny do ponadto pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe, co oznacza dla nas, że po montażu naszym jedynym zadaniem będzie sprawdzać co jakiś okres czy wszystko działa tak jak powinno. Pomimo, że pompy ciepła nie są tanie to na pewno ich zakup jest opłacalny ze względu na niskie koszty eksploatacji, a co za tym idzie ich zakup na pewno się zwróci.
Jeśli wolimy inny rodzaj kotła to można wybrać piece na paliwa stałe czyli może to być: węgiel, eko-groszek, brykiet, drewno, biomasa itp. Jednak warto zaznaczyć, że Polska tak jak i wiele innych krajów co raz bardziej zmaga się z problemem smogu dlatego powoli odchodzi się od takich rozwiązań. Przy obsłudze tych kotłów musimy też pamiętać o zapasach i miejscu do przechowywania danego surowca oraz ciągłym rozpalaniu i dokładaniu opału do paleniska.
Kotły na paliwa stałe można podzielić na kilka kategorii. Do spalania wyżej wymienionych surowców istnieją cztery rodzaje kotłów:
- kotły komorowe – tradycyjne piece gdzie komorą spalania połączona jest z komorą zsypową. Wśród nich są też modele z wbudowanym sterownikiem, który ułatwi korzystanie z tego rodzaju kotłów.
- kotły zasypowe (ze spalanie dolnym) – głównym surowcem, który wykorzystuje się przy tych piecach są węgiel i eko-gorszek. Od zwykłych pieców komorowych różnią się tym, że posiadają więcej ciągów spalinowych.
- kotły zgazowujące – działają na zasadzie podgrzewania i wysuszania materiału do spalania w górnej komorze, który następnie spalany jest w komorze dolnej. Z tego względu są to kotły głównie na drewno i biomasę.
- kotły automatyczne – są to kotły z większą bezobsługowością dzięki zamontowanemu zsypowi z automatycznym podajnikiem. Dzięki temu musimy zasilać podajnik konkretnym surowcem co kilka dni.
Chciałbyś uzyskać bezpłatną wycenę ogrzewania? Skontaktuj się z nami. polecamy się też w kwestii instalacji odnawialnych źródeł ciepła w Rzeszowie, okolicach, a także innych lokalizacjach w kraju. Możesz liczyć na dostarczanie profesjonalnych usług, a także materiałów konstrukcyjnych. Zamów je już teraz. Tymczasem w trakcie oczekiwania na kalkulację kosztów, zobacz tez inne nasze wpisy: nożyce do rur, kocioł kondensacyjny, kompletne instalacje grzewcze.