elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to jedno z ciekawszych rozwiązań grzewczych w nowym budownictwie. Wprawdzie zdecydowana większość inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe wodne, które jest popularniejsze. Ogrzewanie podłogowe wodne ma jednak kilka istotnych zalet, które czynią je dla wielu osób, zdecydowanych na ogrzewanie płaszczyznowe, jedynym rozwiązaniem.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe umożliwia posiadanie ogrzewania płaszczyznowego dla wszystkich tych, którzy nie mają budynków dostosowanych do możliwości wprowadzenia klasycznego ogrzewania wodnego. Sytuacja taka dotyczy przede wszystkim właścicieli budynków starego typu, w których stropy mają stosunkowo niską nośność, która nie będzie w stanie utrzymać ciężaru grubej wylewki jastrychowej potrzebnej przy ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Zalety i wady elektrycznej podłogówki

Mimo istotnych zalet ogrzewania podłogowego, jakie daje nam elektryczna podłogówka wielu inwestorów wciąż boi się zainwestowania w ogrzewanie tego typu. Negatywne nastawienie do elektrycznego ogrzewania podłogowego w dużej mierze jest wywołane przeświadczeniem o dużych kosztach utrzymania tego typu instalacji. Obecnie jednak wysokie koszty, a wiec i duży pobór energii elektrycznej przez system grzewczy podłogowy możemy uznać za zupełny mit.

ogrzewanie podłogowe na prądElektryczne ogrzewanie podłogowe pozwala na bardzo precyzyjne sterowanie temperatura oraz okresami grzewczymi. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego wodnego, ogrzewanie elektryczne nie cechuje duża bezwładność cieplna. Oznacza to, iż po zmianie ustawień temperaturowych na sterowniku, w bardzo szybkim czasie uzyskujemy możliwość nagrzania lub ochłodzenia powierzchni ogrzewanych. Pozwala to na korzystanie z ogrzewania tylko w tych momentach kiedy jest to niezbędne i wymagane, co bezpośredni wpływa na ilość poboru energii i późniejsze koszty.

Decydując się na wybór określonego systemu grzewczego warto jest oprzeć się nie na mitach i opiniach przekazywanych na podstawie niesprawdzonych przemyśleń, tylko na rzeczywistych faktach oraz opiniach osób, które same korzystają z danych rozwiązań.