ogrzewanie podłogowe podłogówka

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co lepiej sprawdzi się w dużym domu jednorodzinnym, a co w mieszkaniu w bloku? Jak to wygląda pod kątem kosztów i komfortu użytkowania? Czy musisz wybierać, czy da się jakoś połączyć te dwa rozwiązania? Dziś odpowiemy na wszystkie twoje pytania w tej kwestii.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – porównanie

Ogrzewanie podłogowe jest generalnie bardziej komfortowe niż grzejniki. Sprawia, że ciepło lepiej rozchodzi się po domu i nie powoduje tak dużych strat energii. Charakteryzują je jednak pewna bezwładność. Podłogówka dłużej się nagrzewa i chłodzi. A więc jeśli zależy ci na możliwości szybkiego nagrzania pomieszczenia, grzejniki lepiej się do tego sprawdzą.

ogrzewanie-podlogowe-czy-grzejnikiGrzejniki i podłogówka

Nie chcesz rezygnować z komfortu, jaki daje podłogówka? Ogrzewanie podłogowe i grzejniki można ze sobą połączyć. Jednak bywa to skomplikowane. Rury w podłodze powinny przewodzić wodę o niższej temperaturze niż ta, która płynie przez grzejniki. Takie rozwiązanie wymaga więc zastosowania specjalnych mieszaczy – co wiąże się z dodatkowym kosztem. To połączenie nie jest więc szczególnie opłacalne.

Nadal nie wiesz, czy lepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Alternatywnie możesz połączyć podłogówkę elektryczną z grzejnikami. Będą one działać niezależnie i bezproblemowo. Pamiętaj jednak, że ogrzanie wody jest tańsze niż zasilanie maty grzewczej w podłodze. Elektryczna podłogówka jest za to łatwiejsza w montażu i sprawdzi się szczególnie wygodnie na małych powierzchniach. Częściej używa się ją w blokach, gdzie nie ma dużych pokoi, a wysokość sufitu nie pozwala na grubą podłogę z instalacją wodną.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Grzejniki szybciej się nagrzewają i stygną, lecz powodują duże straty cieplne i wyglądają nieatrakcyjnie. Jeśli chcesz poznać cenę ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami a przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę!