Ogrzewanie podłogowe jest ostatnio najbardziej popularnym rozwiązaniem na równomierne rozprowadzenie ciepła i ogrzanie całej kubatury budynku. System jest niskotemperaturowy, dzięki czemu unika się przegrzewania pomieszczeń. Dodatkowo umieszczenie rurociągu grzewczego pod podłogą pozwala na zaoszczędzenie powierzchni czynnej. Decydując się na takie rozwiązanie musimy być świadomi, że jest to instalacja, która powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ ze względu na rozmieszczenie nie będzie możliwa jej naprawa, bądź wymiana bez rozkuwania tynku i warstwy betonu.
Co warto wiedzieć przed instalacją ogrzewania podłogowego?
Przed końcowym montażem instalacji powinniśmy zorientować się, jakie parametry powinny być zachowane, aby całość mogła pracować skutecznie i bezawaryjnie. Instalacja ogrzewania podłogowego jako medium grzewcze wykorzystuje zazwyczaj wodę. Ze względu na brak możliwości odprowadzania ewentualnych zanieczyszczeń poprzez zawory spustowe (które w standardowych instalacjach grzejnikowych umieszczane są poniżej) woda powinna spełniać określone normy. Zazwyczaj są one określane przez producentów i są uwarunkowaniem gwarancji.
Twarda woda a ogrzewanie podłogowe
Głównym problemem wody bez względu na rodzaj ujęcia, jest jej nadmierna twardość. Objawia się ona osadami na bateriach, kabinach prysznicowych, czy kamieniem w czajniku. To czego nie zauważamy to zmniejszanie przekrojów rurociągów instalacyjnych. Aby temu zapobiec najczęściej montuje się zmiękczacze wody. Są to kompaktowe urządzenia usuwające jony wapnia i magnezu odpowiadające za twardość wody.
Jak działa zmiękczacz wody?
Zmiękczacze wody pracują na zasadzie wymiany jonowej. Po wyczerpaniu swojej zdolności jonowymiennej przechodzą w cykl regeneracji, która polega na zasysaniu solanki i przepłukiwaniu wodą. Po tym procesie, trwającym ok. 1 godziny zmiękczacz jest gotowy do dalszej pracy. Częstotliwość regeneracji zależy od zużycia wody, twardości oraz modelu zmiękczacza i wynosi średnio ok. 4 dni.
Jaki filtr wody wybrać?
Obecny rynek jest przesycony modelami z różnych półek cenowych. W przypadku filtrów do wody nie warto decydować się na najtańsze rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj tani filtr będzie drogi w eksploatacji oraz bardzo awaryjny. Z pewnością świetnym wyborem, potwierdzonym przez liczne pozytywne opinie instalatorów, będzie wybór zmiękczacza wody firmy EcoWater. Amerykański producent zapewnia 10-letnią gwarancję oraz wysoką jakość pracy połączoną z naprawdę niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Średni miesięczny koszt pracy urządzenia to ok. 15 zł łącznie z energią elektryczną, wodą popłuczną oraz solą. Główną zaletą zmiękczaczy EcoWater to skuteczność pracy nawet przez 20 lat.
Skutki twardej wody dla ogrzewania domu
Co się stanie jeżeli nie zamontujemy zmiękczacz wody? Po podgrzaniu wody w instalacji wytrąci się kamień kotłowy. Niewielka ilość, bo ok. 18 mg CaCO3/l może generować wystąpienie nawet 10 g osadu. Przekrój wewnętrzny rurki grzewczej zmniejszony o 1 mm, powoduje 4-krotne obniżenie wartości współczynnika przenikania ciepła i nawet o 5% wzrost kosztów eksploatacyjnych.