System inteligentnego domu stanowi jedno z wielu marzeń użytkowników domów jednorodzinnych. Ogromny komfort, oszczędność czasu i kosztów ponoszonych na opłaty eksploatacyjne to jedne z niewątpliwych zalet takiego rozwiązania. Co to jednak dokładnie jest smarth home i co wchodzi w skład inteligentnego domu? Pytanie to jest istotne, a odpowiedź niekoniecznie jednoznaczna. Jako zestaw smart home możemy określić zarówno pojedyncze elementy takie jak np. inteligentne gniazdka czy kamery z czujnikami ruchu, jak i całe instalacje, np. oświetleniowa czy audio-video. Równocześnie smart home to także określenie na całościowy system zawierający wszystkie dostępne instalacje, usprawniające wszystkie lub znaczącą większość codziennych czynności domowych.
Czym jest zestaw inteligentnego domu?
Zestaw inteligentnego domu pozwala na zdalne kontrolowanie wszystkich procesów, jakie zachodzą w domu bądź w mieszkaniu. Oczywiście liczba tych procesów zależna jest od ilości instalacji je kontrolujących. Jednocześnie kontrola ta jest w pełni bezprzewodowa i nie wymaga zakładania dodatkowego okablowania. Niweluje nam to, więc konieczność remontów, kucia ścian czy przeprowadzania dodatkowych, kosztownych montaży.
Obsługa systemów smart home dokonywana jest na poziome jednego, niewielkiego urządzenia podłączonego do sieci wi-fi. Najczęściej jest to smartfon, ale bez problemu zadanie to spełni także tablet czy komputer. Obsługa urządzeń i aplikacji zarządzających jest niezwykle prosta, wręcz intuicyjna, co sprawia, iż poradzi sobie z nią także osoba, niezbyt wdrożona w najnowsze osiągnięcia techniczne.
Zestaw inteligentnego domu to także duży estetyzm wnętrza domu. Nie tylko nie ma, wspomnianego już wcześniej okablowania, które trzeba by dodatkowo osłaniać, ale także wszystkie czujniki konieczne do funkcjonowania systemów są niewielkie i bardzo estetyczne, świetnie wkomponowują się w każdy wystrój.
Jednocześnie systemy smart home pozwalają zmniejszyć wydatki ponoszone na eksploatacje instalacji domowych. Inteligentne sterowanie oświetlaniem, ogrzewaniem czy poborem energii elektrycznej pozwala na uniknięcie niepotrzebnych strat, a także umożliwia prognozowanie przewidywanych kosztów.
Zobacz również: gruntowa pompa ciepła, ogrzewanie ścienne.