Kocioł kondensacyjny

Co raz częściej możemy spotkać się z opiniami, że kotły kondensacyjne są lepsze od tradycyjnych kotłów, a ponadto oprócz tego, że ogrzewają budynek mogą również podgrzewać wodę użytkową.

Jest to jak najbardziej prawda. Wszystko jednak jest zależne od tego jaki kocioł wybierzemy: jednofunkcyjny, dwufunkcyjny lub też dwufunkcyjny z zasobnikiem c.w.u.Pierwszy z nich służy jedynie do ogrzewania pomieszczeń, natomiast dwufunkcyjne po za funkcją ogrzewania podgrzewają również ciepłą wodę użytkową zebraną w dodatkowym zasobniku.

Czym jednak kotły kondensacyjne różnią się od tradycyjnych pieców?

Kocioł kondensacyjny Rzeszów

Kocioł kondensacyjny Rzeszów

Przede wszystkim działaniem. Ponieważ kotły kondensacyjne pobierają dodatkowe ciepło ze spalin, które w kotle tradycyjnym uciekłoby po prostu przez komin. Pozwala to na zaoszczędzeniu zarówno na zużytym opale jak i opłatach za ogrzewanie. Różne są też temperatury spalin, które w piecach tradycyjnych osiągają temperaturę 100°C, a kotle kondensacyjnym jedynie 45°C.

Z reguły kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania dzięki nie czemu nie musimy martwić się o dodatkową wentylację pomieszczenia w którym znajduje się kocioł kondensacyjny.

Do wyboru jest kilka typów kotłów kondensacyjnych, a za wyborem tym idzie również rodzaj paliwa jakiego będziemy używać do ogrzewania naszego domu.

  • Pierwszym typem są kotły kondensacyjne wiszące, do który używa się gazu. Ponieważ nie są zbyt wielkie pozwala to na ich montaż w kuchni, przedpokoju czy łazience. Takie kotły na pewno pozwolą nam zaoszczędzić miejsce w naszym domu, a jeśli zdecydujemy się na kotły z wbudowanym zasobnikiem to można zagospodarować miejsce znajdujące się bezpośrednio pod kotłem.
  • Kotły kondensacyjne w wersji stojącej mogą pochwalić się wysoką sprawnością i wytrzymałością. Występują zarówno w wersji gdzie będziemy używać gazu ziemnego lub też oleju opałowego. Jeśli więc ktoś ma problem ze zrobieniem przyłączy do sieci gazu ziemnego to zawsze może wybrać kocioł kondensacyjny stojący na olej opałowy. Kotły te będą nam służyły przez wiele lat bez żadnych usterek i awarii. Oczywiście są one większe od kotłów wiszących, ale na pewno dadzą sobie one lepiej radę w większych domostwach.

Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy kotłami kondensacyjnymi na gaz lub olej to należy wspomnieć, że trochę większą wydajność posiadają kotły kondensacyjne na gaz. Jeśli jednak nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazu ziemnego to przynajmniej nie zamyka nam się droga do kupna kotła kondensacyjnego na olej opałowy.

Ostatni wybór jaki musimy podjąć do wybór kotła pod względem funkcji czyli czy chcemy kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem c.w.u., kocioł dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny.