ładowarka elektryczna do auta

Ponieważ pojazd możemy naładować prądem stałym (DC) czy prądem zmiennym (AC) przeróżne będą wtyczki, jakie pozwolą nam napełnić baterię własnego pojazdu w każdej z tychże technik. Prąd zmienny to ów, jaki płynie w naszych domowych gniazdkach. Nim dotrze on do baterii pojazdu musi zostać przetworzony na prąd stały. Zmiana prądu zmiennego (AC) na stały (DC) odbywa się w przetwornicach, nazywanych również transformatorami, konwertorami mocy, czy zazwyczaj prostownikami czy zasilaczami.

Ładowarki do samochodów elektrycznych

Ładowanie samochodu elektrycznego może przebiegać na mnóstwo rodzajów. Jednym spośród wyjść jest niewątpliwie dobór powszechnej stacji. Infrastruktura ładowania jest ciągle poszerzana o specjalne elementy i dopasowywana do potrzeb oraz obsługi klientów. Budowa stacji ładowania jest zdecydowanie tańsza, szybsza oraz niewątpliwie bardziej przyjazna dla otoczenia, aniżeli w wypadku tradycyjnej stacji paliw.

ładowarki do samochodów elektrycznych

Ładowarki AC – prąd zmienny

Ładowarki prądu zmiennego stosują napięcie 230V (jednofazowe, więc takie jak w prywatnym gniazdku) czy 400V (trójfazowe, tzw. „siła”). Optymalne napięcie prądu w obu wypadkach to 16A. Moc ładowania jaką jesteśmy w stanie wykrzesać z ładowarek 230/400V to od 2 do 12 kW. Jeżeli ładowarka jest urządzona w składnik EVSE (ang. electric vehicle supply equipment) chroniący przed obciążeniem, moc ładowania może urosnąć choćby do 22 kW.

Jak dobrać dobry kabel do auta elektrycznego?

Choćby najdoskonalsza ładowarka nie będzie spełniała własnych funkcji, jeżeli przewód zostanie źle wybrany. Wydawać by się mogło, iż przewód do ładowania auta elektrycznego jest jedynie standardowym złączem. Nic bardziej mylnego! To niezwykle rozwinięty technologicznie artykuł, jaki odpowiada za zachowanie dobrych parametrów ładowarki. Kabel EV musi być dopasowany pod względem mocy oraz potencjalnej do przyjęcia szybkości ładowania.