Projekt ogrzewania podłogowego stanowi fundament gwarantujący prawidłowe wykonanie systemu ogrzewania podłogowego, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ogrzewaniem wodnym. Starannie opracowany projekt podłogówki powinien uwzględniać zarówno zapotrzebowanie cieplne budynku, na co ma wpływ wykorzystanie konkretnych materiałów konstrukcyjnych, a także parametry techniczne dla wszystkich zastosowanych materiałów z jakich składa się podłogówka. Nic w ogrzewaniu podłogowym nie powinno być robione na oko, a każde odstępstwa od projektu mogą kończyć się bardzo nieprzyjemnymi awariami.
Schemat podłogówki
Projekt ogrzewania podłogowego ma przede wszystkim na celu ustalenie układów grzewczych dla każdego pomieszczenia, tak aby poszczególne pętle grzewcze mogły zapewnić taki sam poziom utrzymania ciepła w każdym miejscu pokoju. W razie gdy schemat ogrzewania podłogowego jest wykonany niedbale bądź nieprofesjonalnie lub przy montażu pominie się którąś z pętli i w efekcie otrzymamy niedogrzane pomieszczenie. W takim momencie przy ogrzewaniu tradycyjnym, opartym o grzejniki ścienne, po prostu wymieniamy grzejnik na większy lub efektywniejszy, przy podłogówce coś takiego jest już o wiele bardziej skomplikowane.
Projekt ogrzewania podłogowego
Można próbować ratować źle sporządzony plan podłogówki poprzez podwyższenie temperatury na jakiej będą pracowały przewody grzewcze. Zniweluje to oczywiście zyski jakie powinny być osiągane dzięki specyfice pracy podłogówki, ale to nie jedyna wada takiego rozwiązania. Wyższych temperatur pracy podłogówki nie będą wytrzymywać panele lub parkiet, nawet jeśli jest fabrycznie dostosowany przez producenta do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Zbyt duże podniesienie temperatury i utrzymywanie jej przez dłuższy czas może negatywnie wpłynąć również na płytki ceramiczne, które z czasem mogą się kruszyć. Do tego należy zwrócić uwagę na gorsze samopoczucie oraz podłogę zbyt gorącą aby można się po niej bez problemu poruszać. To jak zaprojektować podłogówkę jest niezwykle ważne nie tylko dla efektywnego działania systemu ale i dla naszej kieszeni, jako inwestorów i użytkowników.