Zalety podłogówki

Zalety podłogówki

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Dość popularnym sposobem na ogrzewanie domowych pomieszczeń staje się ogrzewanie podłogowe czyli tzw. podłogówka. Sposób ten, czyli ogrzewanie podłogowe w domu ma dużo zalet. Przede wszystkim jest to estetyczny sposób – elementy grzewcze ukryte są pod podłogą. Odczuwane ciepło przedostaje się do pomieszczenia dużą powierzchnią od dołu i rozprowadzane jest równomiernie. Dodatkowo sposób ogrzewania pomieszczeń w pionie jest właściwym dla ludzkiego organizmu. Temperatura potrzebna do ogrzania podłogówki jest niższa niż ta używana w tradycyjnych instalacjach przez co możemy poczynić oszczędności w zużywanej przez nas energii (komfort grzewczy możemy uzyskać przy temperaturze czynnika grzewczego niższej nawet o 2°C). Przy ogrzewaniu domu grzejnikami umieszczonymi przy oknie, temperatura przy podłodze jest najniższa a pod sufitem najwyższa. Natomiast przy ogrzewaniu podłogowym najcieplejsza jest podłoga. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na systemy ogrzewania podłogowego w naszym domu to zyskujemy też nowe możliwości aranżacji naszych pomieszczeń w których nie ma kaloryferów.

Rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • elektryczne – za ogrzewanie pomieszczeń domowych odpowiadają tutaj przewody grzewcze lub maty grzejne. Przewody te rozgrzewają się pod wpływem przepływu prądu.
  • wodne – system ten składa się z rur przez które płynie ogrzana woda. Wodne ogrzewanie podłogowe do domu sprawdzi się przy kotle grzewczym jak i zasilaniu pompą ciepłą czy kolektorem słonecznym. System ten zalecany jest do ogrzewania domów posiadających centralne ogrzewanie.
  • powietrzne – system ten działa za pomocą pieca nadmuchowego lub nagrzewnic, które wtłaczają powietrze pod ciśnieniem wprost do rur umieszczonych w podłodze.

 

Warto wiedzieć, że nasz system ogrzewania podłogowego nadaje się zarówno do nowych jak i starych budynków.