wady ogrzewania podłogowego

Wszechstronne zalety ogrzewania podłogowego sprawiają, że wielu inwestorów zaczyna interesować się tego typu rozwiązaniami, skupiając się przede wszystkim na zaletach, a wady ogrzewania podłogowego odsuwając na dalszy plan. Nie jest to racjonalne podjecie i w późniejszym okresie może ono zaskoczyć użytkowników ogrzewania podłogowego niespodziewanymi sytuacjami.

Wady ogrzewania podłogowego

Jedną z najszybciej rzucających się w oczy zalet podłogówki jest brak grzejników ściennych, a co za tym idzie podniesienie estetyczności i funkcjonalności pomieszczeń. Czy aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Z całą pewnością usuwamy grzejniki ścienne, zastępując je jednym wielkim grzejnikiem podłogowym. W rezultacie mamy wolne ściany, które można dowolnie zagospodarować, ale jednocześnie podłoga, która generuje ciepło ma pewne wymagania. Wady podłogówki to fakt, iż musimy zrezygnować z dużych i ciężkich mebli, a cała reszta powinna mieć nóżki, zapewniające, najlepiej całkiem spory, prześwit, a więc i ruch powietrza. Podobna sytuacja jest w kuchni, gdzie sprzęty agd, np. lodówka, muszą być odizolowane od podłoża.

wady ogrzewania podłogowego

wady ogrzewania podłogowego

W sytuacji gdy nie chcemy mieć w mieszkaniu mebli z nóżkami, podniesionych nad powierzchnią podłogi możemy wybrać inne wyjście, które jednak dla wielu poszerza wady ogrzewania podłogowego. Już na etapie tworzenia schematu podłogówki można zaznaczyć miejsca w których mają stać sprzęty agd i ciężkie meble i uwzględnić to przy projektowaniu pętli grzewczych, które będą omijały wyznaczone miejsca. Niestety uniemożliwia to praktycznie późniejsze, inne rozplanowanie sprzętów w pomieszczeniu.

Koszt podłogówki

Wady podłogówki nie kończą się jednak na sporym ograniczeniu funkcjonalności pomieszczeń. Ogromna niedogodnością jest koszt instalacji podłogówki, który jest bardzo duży. Wprawdzie to, po ilu latach zwróci się podłogówka jest uzależnione od rodzaju kotła i wykorzystywanego paliwa, jednak np. podłogówka elektryczna ma bardzo niski stopień zwrotu. Kolejną niedogodnością jest wylewka pod ogrzewanie podłogowe, która ze względu na swoją wysoką wagę nie może być zakładana na stropach o ograniczonej nośności, np. drewnianych.

Mimo pewnych wad ogrzewanie podłogowe to wciąż niezwykle opłacalny system. Skontaktuj się z nami a otrzymasz darmową wycenę podłogówki, która pomoże Ci zadecydować o jej instalacji!