Ogrzewanie podłogowe na mokro i sucho

Ogrzewanie podłogowe to jeden z nowszych systemów ogrzewania domów i mieszkań dostępnych na naszym rynku łączy on w sobie wiele zalet dzięki czemu ma on co raz więcej zwolenników. Ponadto nie musi być on samodzielnym systemem ogrzewania, a można go bezpiecznie łączyć z innymi tradycyjnymi metodami ogrzewania jak na przykład z centralnym ogrzewaniem (z kaloryferami / grzejnikami – powstaje wtedy, tzw. „instalacja mieszana” i wymaga odpowiedniego osprzętu i regulacji) czy bardziej nowoczesną pompą ciepła, która działa na podobnych, niskotemperaturowych parametrach, co podłogówka.

Oczywiście sam montaż podłogówki wymaga nieco nakładów finansowych jak i nieco pracy dlatego lepiej montować podłogówkę w trakcie budowy naszego domu. Ewentualnie możemy też go zamontować w trakcie remontu domu, ale wymaga to też ingerencji w naszą podłogę co jest nieco bardzie problematyczne. Wtedy najłatwiej zamontować ogrzewanie podłogowe elektryczne gdyż najłatwiej jest rozłożyć i połączyć maty grzewcze. Jeśli chcesz zamówić darmową wycenę lub projekt podłogówki do nowego czy też remontowanego budynku, zgłoś się do nas.

System ogrzewania podłogowego polega na zamontowaniu w wylewce naszej podłogi rurek (jeśli mowa o podłogówce wodnej mokrej) bądź mat grzewczych (w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego) – co jest uzależnione od wybranego systemu ogrzewania. Rurki bądź maty są odpowiedzialne za oddawanie ciepła i ogrzewanie naszych pomieszczeń. Tak więc powierzchnią grzewczą staje się cała podłoga, a nie jest to jeden punkt jak kaloryfer. Oczywiście nie musimy decydować się na montaż ogrzewania podłogowego w całym domu, może to być podłogówka zamontowana w naszym salonie, łazience czy kuchni. Wiele osób decyduje się jednak obecnie właśnie na takie rozwiązanie – podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe – system suchy (sucha zabudowa)

Montaż podłogówki w systemie suchym jest polecany szczególnie w starszych domach i tych użytkowanych już od dłuższego czasu, a także w mieszkaniach w kamienicach czy też na pietrach, gdzie strop nie utrzymałby ogrzewania podłogowego w systemie mokrym i konieczne jest zamontowanie lekkiego systemu podłogówki bez wylewki betonowej. Montaż podłogówki w systemie suchym jest bardzo prosty i polega na ułożeniu specjalnej maty grzewczej na której układane są rurki odpowiedzialne za nagrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe – system mokry (mokra zabudowa)

Inaczej sprawa wygląda jeśli będziemy montować ogrzewanie podłogowe w systemie mokrym. Ze względu na ingerencję w wylewki naszego domu łatwiej jest przeprowadzić montaż podłogówki jeśli nasz dom dopiero powstaje lub jest w stanie surowym. W systemie mokrym musimy ułożyć najpierw warstwę izolacji przeciwwilgociowej i styropianowej płyty. Następnie układane są: folia, warstwa zaprawy klejącej i betonowa wylewka. Właściwy montaż systemu ogrzewania podłogowego polega na układaniu rurek grzewczych omijając miejsca gdzie będą znajdowały się meble, sprzęty RTV, AGD itd. Po tej czynności wylewamy jastrychową wylewkę, która jest ostatnią warstwą przed układaniem podłogi wybranego rodzaju (panele, deski, kamień, płytki i in.).

Wybierz najlepszą podłogówkę

Ogrzewanie podłogowe system suchy i mokry

Ogrzewanie podłogowe system suchy i mokry

Do największych zalet ogrzewania podłogowego należy m.in. komfort cieplny jaki zapewnia, system ogrzewania podłogowego grzeje całą powierzchnią i przez długi czas utrzymuje ciepło nawet po wyłączeniu się ogrzewania. Ponadto do ogrzania naszych pokoi potrzebujemy niższej temperatury czynnika grzewczego przez co widoczne też są niższe opłaty za zużytą energię na ogrzewanie.

Zaletą, którą docenią osoby o dużym poczuciu estetyki będzie na pewno dowolność w aranżacji pomieszczeń oraz to, że żaden z elementów podłogówki nie będzie zakłócał widoku i pozytywnie wpłynie na czystość bez unoszącego się kurzu. Przy zamontowaniu termostatu i instalacji włączników programowanych czasowo w ciągu doby i to my będziemy decydować, o której godzinie chcemy ogrzać pomieszczenie np. na czas powrotu dzieci ze szkoły lub z pracy z dłuższych wakacji.

Skontaktuj się z naszym biurem, by zamówić usługę montażu, bezpłatną kalkulację kosztów ogrzewania podłogowego lub też same materiały do samodzielnego układania instalacji. Polecamy też: ekonomiczne zarządzanie ogrzewaniem, nożyce do rur, kocioł kondensacyjny.