ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne to jedne z typów ogrzewania płaszczyznowego, bardzo popularnego w ostatnich kilku latach w nowym budownictwie w Polsce. Inwestorzy coraz chętniej sięgają po nowe technologie, poszukując nowych rozwiązań dla komfortowego i taniego ogrzewania budynków. Jednym z takich właśnie nowych technik grzewczych są panele grzewcze montowane na ścianie.

Ogrzewanie ścienne – zalety

ogrzewanie ścienne podtynkowe

ogrzewanie ścienne podtynkowe

Ogrzewanie ścienne brzmi może jeszcze odrobinę futurystycznie, jednak dla wszystkich tych osób, które poznały zalety ogrzewania podłogowego, ogrzewana ściana może wcale nie być jakimś istotnym unowocześnieniem. Ogrzewanie podtynkowe pozwala na uniknięcie zjawiska konwekcji, tak powszechnego przy ogrzewaniu tradycyjnymi instalacjami, i jednocześnie pozwala na wykorzystanie tzw.. bezwładności cieplnej. Jednocześnie bezwładność cieplna paneli grzewczych umieszczonych tylko pod tynkiem jest dużo mniejsza niż systemu zatapianego w wylewce podłogowej. Oznacza to, iż ściana grzewcza będzie w krótszym czasie mogła się nagrzać i w również krótszym okresie, może się ochłodzić. Wprawdzie będzie to równoznaczne z mniejszymi możliwościami stopniowego oddawania ciepła, co jest niezaprzeczalna zaleta podłogówki, jednak pozwala to na precyzyjniejszą regulację temperatury w pomieszczeniu, w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz.

Ogrzewanie podtynkowe – idealne dla alergików i astmatyków

Panele grzewcze pod tynkiem eliminują możliwość podnoszenia się z ziemi drobinek kurzu, roztoczy czy innych substancji alergennych. Temperatura, jaką uzyskuje się w ramach tego sposobu grzewczego pozwala na zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wszystko to sprawia, iż ogrzewanie pod tynkiem jest świetną alternatywą dla osób z problemami górnych dróg oddechowych, alergików i astmatyków. Jednakże to nie jedyne grupy docelowe. Każdy przeciętny człowiek, chcąc osiągnąć optymalny komfort cieplny, dużo łatwiej uzyska go przy zastosowaniu jakiejkolwiek formy ogrzewania płaszczyznowego, czy to ogrzewania podtynkowego czy podłogówki.

Zobacz również: gruntowa pompa ciepła, pompy ciepła instalatorzy.